Vysvětlení jak funguje prodejna.
Poděkování
Rád bych touto cestou poděkoval všem našim zákazníkům, kteří nám svými nákupy pomáhají udržet tuto jedinečnou prodejnu nad vodou. Prodejna je unikátní v tom, že kombinuje sortiment mého nakladatelství literatury pro elektroniky a neobyčejné součástkové základny. Bohužel kvůli uvadajícímu zájmu je otevřeno jen dvě odpoledne v týdnu.
Otevírací doba prodejny je poměrně častou kritikou
Původ hledejte v Covidu. Do té doby jsme měli otevřeno odpoledne každý pracovní den, protože dopoledne jsme balili zásilky, tou dobou jich ještě nebylo tolik. Tehdy bylo spíš výjimkou, když si člověk z Prahy objednal zboží s dodáním přes Českou poštu nebo Zásilkovnu. Během tvrdém lockdownu v roce 2021 se mnoho lidí naučilo objednávat součástky přes eShop, současně s tím výrazně vzrostl počet výdejních míst Zásilkovny. Jenže tento návyk už zůstal, takže teď je spíš výjimkou, když si Pražák přijede pro zboží do prodejny. I přesto, že inzerujeme jen v jednom tištěném periodiku a nikde jinde (ani na Internetu si neplatíme žádnou reklamu), vytrvale nám stoupá počet objednávek přijatých přes eShop. Sotva stíháme vše odbavovat. A proto jsme u obchodního modelu prodejny, která má otevřeno dvakrát týdně a jen odpoledne, chtě-nechtě museli zůstat.
V prodejně není úplně vše, co je na eShopu
To má více důvodů. Po necelých třiceti letech jsem musel opustit prostory suterénní prodejny a přestěhovat se naproti do třikrát menšího prostoru. Takže jsem v nové prodejně ověšel poličkami už skoro všechny zdi, vecpal tam plno stolů (takže už tam skoro není k hnutí) a krabičky se součástkami jsou už i přes dřez a tak podobně. Stejně místo nestačí.
Dalším důvodem je postupné rozšiřování sortimentu. Chci-li alespoň trochu držet krok s trendy v elektronice, tak musím jednou za čas začlenit do sortimentu nové věcičky. Jeden rok to byly testery součástek, další rok akumulátory 18650, potom zase měřiče energie, … Ale prodejna nafouknout nejde.
V prodejně nejsou skoro vůbec malé součástky jako odpory, potenciometry, diody, zenerovy diody, tranzistory, tyristory, triaky, optočleny, integrované obvody apod. Sem tam je pár výjimek jako třeba běžné usměrňovací diody 1N4007 nebo časovač 555. Ve skladu nám zabírají bedny s těmito součástkami celou jednu stěnu. To by se nám ani po pár kusech od každého nevešlo ani do té původní prodejny.
Pokud to k nám nemáte blízko, je lepší si zkusit zavolat nebo poslat email s dotazem. Ještě lepší je si dopředu naklikat objednávku s odběrem na prodejně. Na místě si dovyberete co vám ještě padne do oka. Případně si zkontrolujete součástky k převzetí – tedy jak se vám hodí – můžete se na místě rozhodnout, co si z objednaného odnesete a co ne.
Nemám platební terminál
V prodejně za nákup nejde zaplatit platební kartou, protože jsem už před několik lety zrušil platební terminál. Mám k tomu několik důvodů:
- Neúnosná výše všech poplatků
Banka chtěla fixní poplatek asi 12 tis. za smlouvu + kartovému centru jsem odváděl měsíční poplatky kolem 1500 Kč + vydavatel karet strhával 3 % z každé transakce.
Je možné, že v současné době banky už cpou své terminály bez poplatku, ale to je jen malá část všech poplatků. - Platit hotovostní měnou považuji za jeden z projevů svobody, nechci skončit v digitálním koncentráku a tak proto osobně nepodporuji žádné prostředky pro mobilní bezhotovostní platby (platební terminály). Ani sám platebními kartami v obchodech neplatím, na Internetu se tomu vyhýbám jak jen můžu.
- Platební terminál je další zařízení, které spotřebovává trvale nějaký proud (i když malý), musíte se o něj starat jakožto o další bod v počítačové síti. V minulosti, když byl třeba nějaký výpadek, tak zákazníci na prodejně byli velmi nevrlí, protože jsem inzeroval možnost platit kartou.
- V blízkosti naší prodejny je několik bankomatů: KB (asi 50 metrů), ČSP (1 blok = asi 300 metrů) a ve vestibulu metra (asi 200 metrů), takže mít hotovost do pěti minut není žádný problém. Většina držitelů karet má výběry zdarma, tak to nakupujícího navíc nic nestojí.