Čínský nový rok je období, které řídí astronomicky, tedy každý rok je to jinak. Pro zbytek světa (než Čínu) je to období někdy mezi koncem ledna a koncem února.
Každý normální Číňan maká po celý rok jak lokomotiva, ale o tomto období nehrábne ani prstem. Většina drží svátek asi týden, některé firmy a čínští podnikatelé (podle majetnosti, asi jak mají vyděláno) můžou mít volno až dva týdny. Zrovna teď (leden 2023) mi psal můj čínský agent, že manažer manufaktury, od které pravidelně nakupuji, bude mít volno měsíc. Uf, narychlo jsem musel objednat alespoň část požadovaného zboží od jeho distributorů (tedy za vyšší cenu), abych vůbec měl co prodávat a lidi mě tady neukamenovali.
Vůbec netuším, jak na Aliexpressu někteří prodávají i přes tento týden. Dokonce vám i odpoví a přidělí číslo balíku. Je mi to velkou záhadou. Jestli mají slíbené nějaké obzvlášť vysoké příplatky za směny, nebo možná nějak lidi motivují, aby v tomto období pracovali.
Už kdysi v roce 2007, když jsem jel s manželkou poprvé do Číny (s baťůžky na zádech), jsem to pochopil. Celá Čína je v pohybu. Lidé jezdí za svými blízkými napříč Čínou. Vlaky jsou totálně vyprodané. Kdo si nestihne včas koupit lístek, nikam nejede. Nám kvůli tomu, že nebyly lístky, málem uletělo letadlo zpět do Česka 🙂
- Čínský Nový rok – Wikipedie