Čína

Úžasné zboží z Číny a problematika obchodování s touto asijskou velmocí.

Dodávky z Číny

Ještě se nikdy nestalo, aby dodávka objednaného zboží se shodovala s tím co jsem si objednal a zaplatil. Buď něco popletou nebo něco chybí. A taky občas dostanu nefunkční zboží (fejky). Reklamace je skoro nereálná, protože doprava zpět do Číny by z České republiky (tedy v opačném směru) vyšla mnohem dráž než je pořizovací hodnota zakoupených věcí, a navíc s nejistým výsledkem sporu. Celkové ztratné je okolo 15 %, někdy je to víc, někdy míň. Moje žena říká, že by na to neměla nervy 🙂 Tak v tom plavu sám, převažuje moje touha mít v sortimentu unikátní věcičky.

Čínské manufaktury

Za celou tu dobu obchodování s Čínou jsem si vytipoval manufaktury, od kterých se snažím trvale brát stále stejné zboží, protože jsem si ověřil jejich kvalitu. I když to někdy v komunikaci skřípe (jsou čím dál tím nafoukanější), zvláště v povýšeneckém stylu komunikace (co zas ten opičák z Evropy po nás chce), z toho také pramení jejich neochota mi dělat zákaznické úpravy (na relativně malé série) nebo jejich agresivní cenové politiky (o které píšu na stránce Ceny), tak ohledně zboží mám klid a vím co od nich dostanu. To je moje klíčová výhoda proti anonymním přeprodejcům, kteří vezmou cokoliv od kohokoliv, hlavně že to nakoupí levněji.

Tím, že nakupuji přímo od výrobců, se nemusím bát, že mi dodají fejky, v tomto případě jsou myšleny nekvalitní napodobeniny originálních produktů. I když u jejich distributorů je vždy větší šance nakoupit to ještě levněji, ale jak už je z tohoto textu patrné, to mi za to riziko nestojí.

Dostat se ke skutečnému výrobci je mnohdy detektivní práce. Jednou mi to trvalo dokonce asi dva roky, naopak v jiném případě to byla práce asi dvou dnů. Někdy je možná komunikace jen v čínštině – a abyste si se zodpovědnou osobou přesně rozuměli, se bohužel nedá plně spolehnout na strojový překladač. Naštěstí jsem před časem (2007) chodil rok na čínštinu 🙂

Další body připravuji…