Proč celý náš zisk investujeme do zásob

Odpověď hledejte například v tomto článku:

Česká republika vystupující jako velký spojenec USA si v budoucnu koleduje o problém. Mám tím na mysli embargo na vývoz zboží z Číny do ČR. Můžete si být naprosto jisti, že nařízení čínské vlády jsou uváděna do praxe velmi rychle, nejdéle do 24 hodin. A pokud bude směřování České republiky řízeno v duchu USA, můžeme se ze dne na den, či spíše z hodiny na hodinu, dostat do překvapující situace. Za poslední roky jsme jako dovozci podobné byrokratické manévry už několikrát z čínské strany zažili, vždy se nám je podařilo nějak obejít nebo jinak eliminovat.

Vidíme, jak rychle rostou ceny čínských výrobků, které jsou postavené na bázi neúměrně zdražených amerických a evropských procesorů. Vidíme, jak z důvodu jejich nedostatku se některé výrobky stávají nedostupnými. Vidíme, jak rychle roste cena dopravy. To celé včetně nečekaných výpadků dopravy kvůli například vojenským cvičením v Jihočínském moři, o kterých se tady v Evropě vůbec nepíše.

Jedna z osobních zkušeností

Někdy v roce 2020 nebo 2021 jsem si u svého dlouholetého čínského partnera přes portál Alibaba objednal zboží. Podivil jsem se nad jeho odpovědí (volně přeloženo): “Vaší objednávku nemůžu vykrýt, protože do ameriky nedodáváme.” Tak jsem mu neprodleně odepsal, že jsem ze střední Evropy, aby nám objednané zboží poslal. Tak to nakonec dopadlo dobře a obchodujeme dál.