Konkurence

Miluji konkurenci. Přečtěte si proč.

I když se snažíme, občas se nám také něco nepovede. Proto je prima, když funguje konkurenční prostředí.

Sortiment

S manželkou nemáme ambice budovat velkou firmu s milionovými obraty a mnoha zaměstnanci. Myslím, že jsme oba vyléčení. Proto ani nikdy nebudeme mít v nabídce kompletní řady odporů, trimrů, kondenzátorů, konektorů, vypínačů, pojistek atd. jak to mají velké součástkové řetězce. Takové starosti jim rád přenechám. Proto vítám konkurenci, která službu kompletního sortimentu tady v republice zajišťuje. Sám s konkurencí čile obchoduji.

Porovnání

Zákazníci v konkurenčním prostředí můžou dobře porovnávat. Nemyslím tím jen ceny zboží, i když se snažím být spíš tím levnějším, ne vždy se to podaří.

Zákazníci si dobře pamatují zvláště když dojde na reklamaci. Nebo když chtějí jen něco vyměnit. Zákazníci můžou srovnávat, jak k nim byl prodavač ochotný, když si přišli do prodejny něco koupit. Určitě nezapomenou jak se v prodejně cítili – jako lidi (popovídáte si s prodavačem o tom co zrovna stavíte, vyměníte si zkušenosti, …) nebo jako chodící peněženky (zaplať a vypadni). Jak byl vstřícný operátor v zásilkové službě, když jste dodatečně něco chtěli k objednávce přidat? Jak rychle jste po objednání dostali zboží? A mnohé další aspekty prodeje.

eShop

Má konkurence na svém shopu také informace o praktickém použití? Kritizuje produkty, které sama prodává? Když u produktu objeví chybu, za jak dlouho to zveřejní?

Erudovanost

Rozumí prodejce součástkám? Nebo jen posunuje krabice a počítá zisky? Při požadavku na technickou dokumentaci – odkáže vás někam na Internet nebo to má na vlastním eshopu zpracované? Případně dá vám tištěný návod, který je srozumitelný běžným lidem nebo to jen strojový překlad?

Obdivuji konkurenci

Protože mít obchodní dovednosti a rozumět elektronice ještě neznamená, že dokážete táhnout úspěšnou firmu. Proto mám obdiv k těm, kteří dokázali v prostředí České republiky vytrvat v podnikání přes všechny ty klacky, co jim vláda házela pod nohy. A také uměli manažersky zvládnout tolik zaměstnanců, financování, logistiku firmy a kdovíco ještě je při růstu firmy čekalo. Já sám jsem tím vším prošel, tak vím co to je. A už se nechci vrátit, proto obdiv těm, kteří vytrvale v tom našem elektro oboru “jedou”.