Ekologie

My sami naplňujeme ekologii v praxi. Jinými moderními slovy řečeno: jsme trvale udržitelná firma.

Nesnáším zelené aktivisty s vymytými mozky, kteří umí jen žvanit, mávat transparenty a parazitovat na společnosti.

Znovupoužitelnost součástek

Asi třetinu všech součástek, které prodáváme, tvoří sortiment ze zrušených výrob a prodejen. Kdybychom se v této věci neangažovali, tyto součástky a díly by se jinak zlikvidovaly. Nejspíš by skončily ve sběrnách barevných kovů nebo v kovohutích.

Jedná se zpravidla o součástky, které jsou nové, nepoužité. A můj ekologický cit se ptá: Proč by se kvalitní už jednou vyrobená součástka měla vyhodit nebo roztavit. Vždyť dalo už jednou velké úsilí ji přivést na svět.

Tímto jsme již zachránili mnoho unikátních součástek před zničením. Tím jsme také ušetřili mnoho energie na jejich likvidaci a mnoho energie na jejich opětovné vyrobení.

Část z tohoto sortimentu jsou starší součástky, řada z nich je už mnohdy jinak nesehnatelná. Díky jejich dostupnosti se daří opravit větší celky (zařízení, přístroje, stroje), které by se jinak musely nechat sešrotovat. Nebo by jejich oprava byla neúměrně drahá a náročná.

Balení

Když součástky posíláme poštou nebo přes Zásilkovnu, většinou je balíme do recyklovaných obalů.

Vyčíhli jsme si v našem okolí firmu, která by obaly musela likvidovat (možná by dokonce za skartování měli platit). Pravidelně si pro tyto obaly jezdíme a ku prospěchu našich zákazníků do nich sami balíme součástky. Naši zákazníci za tyto obaly nemusejí nic platit, protože je sami získáváme zdarma. Obaly jsou velmi pevné a nárazuvzdorné, lepší bychom pro náš účel nesehnali.

Jedinou nevýhodou je, že na obalu nemáme vlastní značku. To nám pravděpodobně zákazníci odpustí. Značka se totiž buduje jinak.

Výplně balíků

Dokážeme účelně recyklovat kde co.

V hojném počtu používáme samolepicí archy (štítky pro adresy – Česká pošta i Zásilkovna), zbývají nám podkladové papíry, na kterých samolepky drží. Dokonce využíváme i papírový podklad ze samolepicích plastových kapes pro dobírkové poukázky. Žádný z těchto papírů nevyhazujeme, protože se po zmačkání výborně hodí jako změkčená výplň balíčků.

Všichni naši příbuzní mají za úkol celoročně schraňovat jakékoliv vzduchové výplně, plastová hovínka a bublinkové fólie, které rovněž používáme na balení. Z návštěv odjíždíme často s plným autem.

Většinu velkých papírových krabic, ve kterých sami dostáváme zboží, rozřezáváme a používáme to ke zpevnění větších balíčků. Po složení úzkých proužků do tvaru harmoniky je to také použitelné jako vycpávky a výplně.

Provoz

Vlastní spotřebu elektrické energie jsme snížili na minimum:

  • Místo stolních počítačů provozujeme notebooky.
  • Osvětlení ve skladu používáme výhradně bázi LED diod.
  • Chystáme se na nasazení solárních panelů, abychom pokryli téměř celou denní spotřebu elektrické energie.